Tepebaşı Çilingir Anahtar 0 537 341 47 84
ANAHTAR ÇİLİNGİR VE BIÇAK BİLEME HİZMETLERİ
Şirintepe Mh. Gözüpek Sk. No:7/B
es.teknikanahtar@gmail.com
0 537 341 47 84 - 0 537 341 47 84

Faizler düşünce vatandaştan para kesmeye başladılar

24.09.2019 

Merkez Bankası’nın 1,5 ayda yaptığı 7,5 puanlık faiz indirimi vatandaşın yüzünü güldürürken, faiz geliri azalan bankaların yeni oyunu vatandaşı mağdur etmeye başladı.

Özgür Gündüz/Haber7

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 25 Temmuz ve 12 Eylül kararlarıyla 1,5 ayda 7,5 puanlık faiz indirdi. Merkez Bankası’nın faizleri yüzde 1,5 ayda 24’ten 16,50’ye düşürmesinin ardından bankalarda özellikle konut ve ihtiyaç kredi faizlerinde indirime gitti. Vatandaşın yüzünü güldüren bu indirimlerin ardından faiz gelirleri gerileyen bankalar tekrar düğmeye bastı. Geçtiğimiz yıllarda kredi kullanımında vatandaştan dosya masrafı adı altında haksız gelir eden bankalar buna bir yenisini daha ekledi. Mahkeme kararlarıyla dosya masrafı almasının önüne geçilen bankalar, şimdi de zorunlu diyerek KREDİ İŞSİZLİK SİGORTASI adı altında yeni bir ücret kesmeye başladı. Özellikli ihtiyaç kredisi çekmek için bankaya giden vatandaşlar bankaların KREDİ İŞSİZLİK SİGORTASI oyunuyla karşı karşıya kaldı. Bankaların KREDİ İŞSİZLİK SİGORTASI oyununa ise Tüketici Hakem Heyeti ‘dur’ dedi.

BANKADAN KOMİK SAVUNMA

Kendisinden zorunlu denilerek haksız yere kesilen Kredi İşsizlik Sigortası ücretini bankadan talep eden tüketiciye banka tarafından “Kredi kullanmak amacıyla şubemize yaptığınız başvuru esnasında tarafınıza, size ek fayda sağlayan İşsizlik Sigortası ürününün sunulduğu, işlemlerin onayınıza istinaden gerçekleştirildiği belirlenmiştir. Bu nedenle masraf talebinize olumlu yanıt verilememektedir” şeklinde yanıt aldı.

 

HAKSIZ KAZANCA TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ ‘DUR’ DEDİ

Bunun üzerine konuyu Tüketici Hakem Heyeti’ne taşıyan vatandaş parasının tamamını geri aldı. Başvuru dosyasını inceleyen heyet, “Tüketicinin sigorta iptal talebinin kabul edilmemişini gerektirecek bir dayanağa rastlanmamış olup hakem heyetine başvuru tarihi ile sigorta başlangıç tarihi aynı olduğu için poliçenin kullanılmadığı kanaatine varılmış ve kesintisiz tamamının iadesine karar verilmiştir” şeklinde tüketici lehine karar verdi.

KREDİ MİKTARINA GÖRE FİYATI DEĞİŞİYOR

Kredi çekmek isteyen vatandaşa zorunlu denilerek imzalatılan Kredi İşsizlik Sigortası poliçesinin fiyatı çekilen kredi miktarına göre değişiklik gösteriyor. Örneğin 30 bin TL’lik bir kredi için 630 TL’lik fiyat belirlenirken, 16 bin TL’lik bir kredi için vatandaştan 336 TL ücret kesiliyor.

SİGORTA ŞİRKETLERİ İLE ANLAŞMIŞLAR

İhtiyaç olan kredi miktarına göre fiyatı değişen kredi işsizlik sigortası için bankalar çeşitli sigorta şirketleriyle anlaşma yapmış durumda. Normal şartlarda yapılan bir sigorta poliçesi sigorta şirketleri tarafından iptal edilebilirken, yapılan görüşmelerde sigorta şirketleri bankaların onay vermesi durumunda poliçeyi iptal edebileceklerini dile getirerek zorluk çıkarıyorlar. Ancak sigorta poliçesinin arka yüzünde yer alan 'İPTAL HAKKI' bölümünde "Sigortalının, sigorta başlangıç tarihinden itibaren 30 gün içerisinde sigortayı iptal talebi olması halinde, sigortacı ilgili iptal sebebi ile poliçe primini sigortalıya iade edeceğini, ancak 30 günü aşan iptal taleplerinde ise sigortalının gün esası üzerinden poliçe primini almaya hak kazanacağı not edilmiştir” ibareleriyle poliçenin iptaline olanak sunulmuş durumda.

90 GÜN SONRA DEVREYE GİRİYOR

KREDİ İŞSİZLİK SİGORTASI, "Kredi Ödeme Güvencesi, bireysel kredi kullanan müşterilerin yaşam kaybı veya tam ve daimi maluliyet durumunda kredi borcunu teminat altına alan, işsiz kalmaları durumunda ise yine teminat kapsamında kredi taksitlerini ödeyen sigortadır” olarak tanımlanıyor.  Zaten bankalar bunun için kredi kullanan vatandaşlara bir hayat sigortasını zorunlu tutarken, ikinci bir sigorta yaparak vatandaştan para kesiyor. ‘İşsiz kaldığınızda sizin adınıza kredi taksitlerini ödeyecek’ denilerek pazarlanan bu sigorta aslında 12 aylık olmasına rağmen sadece 9 taksit ödüyor ve poliçe imzalandıktan 90 gün sonra devreye giriyor.

KAYNAK: HABER7
Gönderen: haber
1134 defa okundu 
 


Bilim-Teknoloji
SİBER SUÇLULARIN EKMEĞİNE YAĞ SÜREN 11 SİBER GÜVENLİK EFSANESİ
Kaspersky: Kurumsal ağ parazitlerine dikkat!
TÜKENMİŞLİK SENDROMU SİBER GÜVENLİĞİ DE TEHDİT EDİYOR
Kaspersky robotiklerle ilgili beklenmedik yeni bir risk boyutu keşfetti
ŞİRKETLERİN İŞ SÜREKLİLİĞİNİ AKSATAN 5 KÖR NOKTA

 

 
Ekonomi
Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bir Başarıya Daha İmza Atıyor
Web Tapu Sistemi Güncellendi
Eskişehir Tümsiad Üyelerinin Yanında
“TÜRK HALKI VE HÜKÜMETİ HER ZAMAN BARIŞIN YANINDA OLMUŞTUR”
Çimsa, İnovatif Uygulamalarla Çimento ve Yapı Malzemeleri Sektörü’ne Değer Katıyor