Tepebaşı Çilingir Anahtar 0 537 341 47 84
ANAHTAR ÇİLİNGİR VE BIÇAK BİLEME HİZMETLERİ
Şirintepe Mh. Gözüpek Sk. No:7/B
es.teknikanahtar@gmail.com
0 537 341 47 84 - 0 537 341 47 84

YERLEŞİM MERKEZLERİNİN KADEMELENMESİ ARAŞTIRMASI BAŞLADI..

16.10.2019 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen “Türkiye’de Yerleşim Merkezlerinin Kademelenmesi: Ülke Yerleşme Merkezleri Sistemi” araştırması bölgemizde Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) koordinasyonunda yapılmaya başlandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ilk kez 1982 yılında yayımlanmış ancak bugüne kadar güncellenmemiş sistemin yenileme çalışmalarına başladı. 37 yıllık süre zarfında yerleşim kademelerinin değişimini değerlendirmek, yeni dinamikler çerçevesinde yerleşimler arası hiyerarşik olmayan ilişkileri belirlemek ve planlama ve yatırım faaliyetlerini yönlendirici bir karar destek sistemi kurmak amacıyla yapılan yenileme çalışmaları çerçevesinde tüm Türkiye'de Kalkınma Ajansları ve kaymakamlıklar işbirliği ile saha çalışmaları başladı. 

Bursa, Eskişehir ve Bilecik illerinden oluşan TR41 Bölgesinde BEBKA koordinasyonunda 3 hafta sürecek olan Yerleşim Merkezlerinin Kademelenmesi Araştırması kapsamında 39 ilçede köy/mahalle muhtarları ve belde belediye başkanları ile toplam 1352 adet anket yapılacak. Ayrıca  il ve ilçelerdeki ulaşım terminallerinde de düzenlenecek anketlerle il ve ilçeler arasındaki ulaşım dinamikleri tespit edilmeye çalışılacak.

Yürütülen çalışma ile, kalkınmanın tüm ülkeye dengeli dağılımının sağlanmasına yönelik politikaların geliştirilmesi, ulusal/bölgesel düzeyde plan ve stratejilerin hazırlanması, sektörel ve bölgesel yatırım kararlarının alınması, yerleşim birimlerinin hizmet alma etkinliğinin artırılması, köy/mahalle ve beldelerin yakın çevresi ile bütünleşme durumu ve sürdürülebilirliğinin tespit edilmesi amaçlanıyor.

 

Gönderen: haber
1162 defa okundu 
 


Bilim-Teknoloji
İNDİRİM GÜNLERİNDE ALIŞVERİŞ YAPARKEN SİBER DOLANDIRICILARA DİKKAT!
YANDEX’İN TESLİMAT ROBOTU YANDEX.ROVER TEST SÜRÜŞLERİNE BAŞLADI
Dijital paralar hakkında bilginiz yoksa dikkat!
İnstagram Reklam Hizmetleri
Microsoft Ignite etkinliğinde 7 inovasyon açıkladı

 

 
Ekonomi
Bir yerde ahlak ile hukuk uygulanmıyorsa orada adalet beklenemez
EOSB Geleceğe Nefes Oldu: 1000 adet fidan toprakla buluştu
Olive Markets Nasıl? Güvenilir Mi? Hakkında Yorumlar Neler?
REKOR MAAŞ PROMOSYONU ANLAŞMASI
10 bin ihracatçıya daha ‘Yeşil Pasaport’ imkanı doğdu