Tepebaşı Çilingir Anahtar 0 537 341 47 84
ANAHTAR ÇİLİNGİR VE BIÇAK BİLEME HİZMETLERİ
Şirintepe Mh. Gözüpek Sk. No:7/B
es.teknikanahtar@gmail.com
0 537 341 47 84 - 0 537 341 47 84

MİLLİ TREN, HAKLI GURUR

30.06.2020 

Sakarya’daki TÜVASAŞ Tesislerinde, 29 Haziran 2020 tarihinde ilk yerli ve milli elektrikli trenin fabrika testlerinin başlatılması töreni düzenlendi.

Törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, TÜVASAŞ Genel Müdürü ile çalışanları ve TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun katıldılar.

Milli elektrikli trenin bu yılsonunda raylara indirileceğinin müjdesini veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu, demiryolu teknolojisinde yerli ve milli araçların üretimiyle atılımın sürdürüleceğini ve Türkiye'nin raylı sistem aracı üretiminde önemli bir merkez haline gelmesini hedeflediklerinin altını çizdi.  Bakan Karaismailoğlu, "Üretimi tamamlanan prototip sette yüzde 60 yerlilik oranı gerçekleştirilmiştir. Seri üretim için ise yüzde 80 yerlilik oranı hedeflenmiştir. Prototip setin maliyeti yurt dışından temin edilen benzer ürünlere göre yüzde 20 daha ucuza mal edilmiştir." şeklinde konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise Milli elektrikli trene ilişkin, "Trenimiz mayıs sonunda raylara indi, hamdolsun bugün itibarıyla da fabrika testlerine başlanıyor. Raylı sistemler sektörünün yıllık pazar hacmi 160 milyar avro civarında. Önümüzdeki dönemde de hızla büyümesi beklenen bu sektörde ülkemizi küresel bir oyuncu yapmayı hedefliyoruz. Gelecek 10 yılda raylı sistemlerde 15 milyar avroluk harcama yapacağız." ifadesinde bulundu.

Törende milli elektrikli tren seti ile ilgili konuşan TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada demiryolu standartlarını belirleyen ve tüm dünyada modern demiryolu işleten ülkeler arasındaki yerini aldığının altını çizdi.

Cumhuriyet tarihimizin demiryolları alanındaki bu en büyük sıçrama sebebinin Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunun vurgusunu yapan Genel Müdür Uygun,  Cumhurbaşkanının liderliğinde kurulan hükümetlerin demiryollarına büyük önem göstermesiyle son 17 yılda demiryollarına yaklaşık 157 milyar lira yatırım yapıldığının altını çizdi.  Bu yatırımlardan birinin de ‘Milli Tren Projesi” olduğunu ifade eden Uygun, “TCDD öncülüğünde, bağlı ortaklıklarımızla beraber kararlılıkla yürütülerek test aşamasına getirdiğimiz bu proje, bundan yaklaşık 70 yıl önce “Vagon Tamir Atölyesi” adıyla başlatılan millileşme hamlesinin bir sonucudur. TÜVASAŞ markasıyla ivme kazanan çalışmalar 164 yıllık tarihimizdeki en önemli başarılarımızdan birine dönüşmüştür.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından projede katkıları bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a TÜVASAŞ Genel Müdürü İhsan Kocaarslan ve TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun tarafından hediye ve model tren maketi armağan edildi.

Tören sonunda, Milli ve Yerli İlk Elektrikli Tren Seti raylar üzerinde tören alanına giriş yaparak ülkemizin huzuruna takdim edildi.

Gönderen: haber
900 defa okundu 
 


Bilim-Teknoloji
E-Ticaret sitelerine 5 dakikada siber güvenlik taraması
“ATMACA” HEDEFİ BAŞARIYLA VURDU
Mavi Balina ve Momo’dan sonra yeni tehlike Mavi Bebek: Çocuklar yardım istiyor!
Televizyonunuzu temizlerken gözden kaçırılmaması gereken noktalar
Instagram Takipçi Hilesi

 

 
Ekonomi
ESKİŞEHİR TEKNOVADİ PROJESİ BAŞLIYOR
ETGB’den iki büyük yatırım
DÜNYA MARKASI MİHALIÇÇIK KİRAZI HASATI BAŞLIYOR
İŞYURTLARINDA TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER İÇİN HASAT ZAMANI
ASELSAN DEVLER ARASINDA YÜKSELİYOR