Tepebaşı Çilingir Anahtar 0 537 341 47 84
ANAHTAR ÇİLİNGİR VE BIÇAK BİLEME HİZMETLERİ
Şirintepe Mh. Gözüpek Sk. No:7/B
es.teknikanahtar@gmail.com
0 537 341 47 84 - 0 537 341 47 84

İŞYURTLARINDA TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER İÇİN HASAT ZAMANI

8.07.2020 

İşyurtları Kurumu, daha fazla hükümlü ve tutuklunun iş ve meslek imkânına kavuşması, buradan elde edilen katma değerli ürünlerin de yerli ve milli üretimle ülke ekonomisine kazandırılması amacıyla tarım faaliyetlerini sürdürmektedir. 2018 yılından itibaren başlanan ekolojik gül ve lavanta yetiştiriciliği ile tarım alanında farkındalık oluşturan üretimlere geçilmiştir.

Isparta E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü bünyesindeki 60 dekar arazide, uluslararası alanda ülkemizin tanıtımı için marka değerine sahip olan “Isparta Gülü” yetiştirilmektedir.

2019 yılından itibaren “İyi Tarım Uygulaması Sertifikası” alınarak gerçekleştirilen üretimle kişisel bakım ve kozmetik ürünleri üretiminde kullanılan gül bitkisinin hasadı, yılın mayıs ve haziran ayı içerisinde yapılmaktadır. 2020 yılı için gerçekleştirilen gül hasadından toplanan 11.421 kg gül çiçeğinden distile sonucunda 1.775 gram gül yağı ve 5.800 kg gül suyu mayası elde edilmiştir.

Ayrıca tıbbi ve aromatik bitkiler kapsamında yer alan ve toprak ıslahı amacıyla yetiştirilen lavanta bitkisi, Niğde Açık, Keskin Açık, Burdur E Tipi Kapalı ve Açık, Isparta E Tipi Kapalı ve Açık, Tokat T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumları İşyurtları Müdürlükleri bünyesindeki toplam 82 dekar arazide yetiştirilmektedir. Lavanta hasadı, temmuz ayı sonu itibariyle gerçekleştirilecek olup; lavanta bitkisinden elde edilen ürünler başta kozmetik ve temizlik ürünleri olmak üzere lavanta yağı, parfümeri ve ilaç sanayiinde, ayrıca sabun ve diğer endüstri kollarında da kullanılmaktadır.

Gönderen: haber
3591 defa okundu 
 


Bilim-Teknoloji
SİBER SALDIRIYA UĞRAYAN KOBİ’LERİN %60’I 6 AY İÇERİSİNDE KEPENK İNDİRİYOR!
WORDPRESS EKLENTİSİNDEKİ GÜVENLİK AÇIĞI 70.000 SİTEYİ KORUMASIZ BIRAKTI
TATİLDE KORONA DIŞINDA CİHAZLARDAKİ VERİLERE DE DİKKAT!
TÜBİTAK Başkanı’ndan Genç Yetenek Ramazan Kargılı’ya Ziyaret
SEYAHATE ÇIKACAKLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN 7 SİBER GÜVENLİK ADIMI

 

 
Ekonomi
Yetkilendirme Sözleşmelerinde Damga Vergisi Kalkmalı
Yeni dünyanın parlayan yıldızı Türkiye olabilir
Turizm gastronomisi için destek istediler
ONLINE İŞ GÖRÜŞMELERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 5 ÖNEMLİ NOKTA
Vatandaşlarımızın sağlığı için marketlerimizde üst düzey önlemlere devam ediyoruz